Празник на „пеенето на пръстените“: Етрополе пази традициите си

Какво представлява ритуалът „топене на пръстените“?
В етрополе се проведе традиционния празник „пеенето на пръстените“. Този традиционен ритуал, известен като „топене на пръстените“, събира хора от различни възрасти, които се радват на заедно надминалото време. Всеки участник носи своите спомени, а новите знания и опит обогатяват празника. В първия ден от празника, се събират жени и девойки, топят пръстените си във водата, където те остават през нощта. Във втория ден от провеждането на ритуала, всички се събират на площад „Зольовец“ и кокорбашийката изважда украшенията и накитите от котлето с вода и ги нарича. Наричанията са закачливи по своя характер и носят радостни емоции на своите притежатели. Ритуалът по връчването на накитите е съпроводен от тематични народни песни и хора, под звуците на българска музика и както традицията повелява, всички присъстващи се хванаха на голямо българско хоро
Обединение на поколенията
Този празник заема своето място в духовната култура на етрополци. С непреходното си значение, народният обичай “Пеене на пръстените” в гр. Етрополе и днес обединява поколения от различни възрасти с надеждата за здраве и късмет. В сърцето на площад „Зольовец“, млади и стари се събраха, за да споделят радостта от миналото и да учат един от друг. Събитието е своеобразен мост между поколенията, който ни напомня за красотата на споделенето и взаимопомощта. Празникът не се състои само от емоции, а предлага и шанса за нови познанства и приятелства.
Радост и Забавление
Денят завърши с много танци и песни, които внесоха допълнително настроение в атмосферата. Не само, че се върнахме към корените си, но и открихме нови начинания за бъдещето. Нека всеки следващ празник бъде толкова вдъхновяващ и весел!